slide 1
Image Slide 1
... W naszej szkole
Image Slide 2
Zapraszamy na zajęcia taneczne
Image Slide 3
Koncerty orkiestry dętej - Saint Nazaire - Francja
Image Slide 3
Koncert naszej orkiestry u Pana Prezydenta Andrzeja Dudy
Image Slide 3
Zajęcia Taekwondo
Kraków
Zawsze atrakcyjne wycieczki - Kraków
Image Slide 3
Kopalnia Soli "Wieliczka"
Muzeum W. Witosa
Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach
Image Slide 3
„Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska.“ Wincenty Witos
Image Slide 3
700 lat Motycza
Image Slide 3
Dążymy do celu
Image Slide 3
Spotkania z ciekawymi ludżmi - Piotr Kuśmierzak
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow

Spotkaliśmy się 28.04.2023 roku, aby uczcić 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 – go Maja. Tą wydarzenie historyczne pomoże uświadomić, jaką ważną rolę w czasach współczesnych pełni dokument, jakim jest konstytucja. Uchwalono ją w 1791 roku – była ona pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej . Określiła ona ustrój państwa oraz prawa i obowiązki człowieka i obywatela. Dała nadzieję na wyjście z upadku, zmiany w kraju, na powrót do byłej świetności.
Tekst Konstytucji przygotowywano w tajemnicy. Do spisku należeli: król Stanisław August Poniatowski, jego sekretarz Scipione Piattoli, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski. Spiskowcy wyznaczyli 3 maja nadzień „zamachu stanu” . Tego dnia już od rana plac Zamkowy i Zamek były ośrodkiem politycznej mobilizacji. Mieszczanie warszawscy tłumnie zgromadzili się koło Zamku Królewskiego i dostępu do niego bronili, głośno wołając: „Wiwat Konstytucja!”
Konstytucja 3 Maja była dowodem, że Polska weszła na drogę postępu i reform, że Polacy sami znaleźli siły do wydobycia kraju z upadku. Stanowiła wyraz gorącego patriotyzmu i umiłowania wolności. To po to dziś przypominamy karty historii, by czerpać z nich siłę i mądrość, wartości, które pozwalały Polakom przetrwać czasy rozbiorów i trudny wiek dwudziesty. To właśnie po to przypominamy wszystkim Polakom, rozproszonym po całym świecie o tych, którzy żyli i działali na rzecz Ojczyzny.

Anetta Gawryluk

Kuratorium Oświaty w Lublinie