Życie człowieka jest nieustanną wędrówką i od nas samych zależy, czy dotrzemy do wyznaczonego, upragnionego celu, jakim jest szczęście. Można go szukać długo, ale na pewno warto, bo jest ono bezcennym prezentem dla każdego człowieka.
W dniach 09- 10.02. 2023r. uczniowie klasy 7 oraz 8a i 8b wędrowali przez „Archipelag Skarbów“. Taką nazwę nosi program profilaktyki zintegrowanej, który uczy młodych ludzi zdrowego i mądrego stylu życia. Najważniejszym celem programu jest zapobieganie zachowaniom ryzykownym i problemowym młodzieży, takim jak: przemoc rówieśnicza, w tym przemoc o podtekście seksualnym, korzystanie z alkoholu i narkotyków, oglądanie pornografii. Czterogodzinne bloki warsztatów w dwa kolejne dni zamieniły grupę młodzieży w poszukiwaczy skarbu, jakim jest głębokie szczęście, trwała miłość i realizacja w życiu własnych pasji i marzeń.
Podczas warsztatów przekazywana była młodzieży wiedza o miłości, seksualności, budowaniu relacji opartych na zaufaniu i szacunku. Młodzież uczyła się jak radzić sobie z „tygrysami”, które mieszkają w „dżungli”, jaką jest wnętrze człowieka. Uczniowie otrzymali konkretne wskazówki, jak radzić sobie z pobudzeniem seksualnym, zakochaniem (które jest piękne, ale bywa ślepe), ze złością i gniewem. Ważnym aspektem programu był też trening asertywności, w którym uczestnicy mogli przećwiczyć umiejętność przeciwstawiania się negatywnej presji rówieśników. Młodzież z uwagą i powagą wysłuchała trenerów, ale też bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyła we wszystkich zaproponowanych przez prowadzących zadaniach.
Ostatnim punktem programu było wspólne odśpiewanie „Szanty z Archipelagu Skarbów“, które naszym uczniom wyszło doskonale. Podróż po Archipelagu Skarbów nie była łatwa i prosta, ale na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników. Naszym uczniom zaś życzymy, by zawsze byli sobą i by odnaleźli swój życiowy skarb – swoje szczęście.
Program „Archipelag Skarbów“ jest wpisany do „Systemu standardów i rekomendacji programów profilaktycznych” sygnowanego przez najważniejsze agendy Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji i Nauki (Ośrodek Rozwoju Edukacji, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Instytut Psychiatrii i Neurologii).
Bardzo dziękujemy Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Konopnicy za sfinansowanie realizacji programu w naszej szkole.
Katarzyna Karbowniczek