slide 1
Witamy
... W naszej szkole
Zajęcia taneczne
Zapraszamy na zajęcia taneczne
Saint Nazaire
Koncerty orkiestry dętej - Saint Nazaire - Francja
Prezydent
Koncert naszej orkiestry u Pana Prezydenta Andrzeja Dudy
Taekwondo
Zajęcia Taekwondo
Kraków
Zawsze atrakcyjne wycieczki - Kraków
Muzeum W. Witosa cytat
„Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska.“
Wincenty Witos
Muzeum W. Witosa
Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach
Dążymy do celu
Dążymy do celu
Finaliści i laureaci
Laureaci konkursu Pstryk
Laureaci - (I miejsce) Regionalnego Konkursu Elektrycznego " Pstryk i działa" pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty
i Prezydenta Miasta Lublin - dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow

„SŁODKIE KONTRA SŁONE” CZYLI KLASOWY SĄD NAD CUKREM I SOLĄ”
Lekcje klasy 6B w ramach projektu edukacyjnego
„GOTUJ SIĘ NA ZMIANY”

W tym roku szkolnym klasa 6B z wychowawcą przystąpiła do 10 edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Gotuj się na zmiany” pod patronatem firmy kulinarnej „Winiary”. Projekt ma na celu kształtowanie wśród uczniów zdrowych nawyków żywieniowych i odpowiedzialnego stylu życia w duchu zero waste już od najmłodszych lat. Zdrowe nawyki wcale nie oznaczają nudy, a racjonalne podejście do odżywiania może być zabawą. Projekt ma za zadanie pobudzić apetyt… na wiedzę o zdrowym odżywianiu się!
Z przyjemnością informujemy, iż w grudniu 2020r w ramach realizacji tego projektu odbyły się dwie godziny wychowawcze online w klasie 6B.
W trakcie lekcji wychowawczych w dniach 8.12.2020 oraz 15.12.2020 uczniowie szczegółowo analizowali wady i zalety podstawowych składników pożywienia człowieka, czyli soli oraz cukru.

Na pierwszej lekcji klasa poszukiwała w Internecie z pomocą nauczyciela informacji na temat korzystnych i niekorzystnych właściwości soli oraz cukru. Oglądaliśmy również filmy z wypowiedziami dietetyków i naukowców poświęcone tej tematyce. Kiedy już przypomnieliśmy sobie jaki pożytek i jakie „straty” dla naszych organizmów przynosi spożywanie soli i cukru, każdy uczeń miał za zadanie zastanowić się, co przynosi człowiekowi więcej szkody: sól czy cukier? Zdania były podzielone. Ci, którzy doszli do wniosku, że cukier przynosi więcej szkody, mieli za zdanie na następną lekcję wychowawczą oskarżać cukier i bronić soli w trakcie klasowego „sądu” nad solą i cukrem. Z kolei, uczniowie zdaniem których, to sól wyrządza człowiekowi większa szkodę, mieli za zadanie oskarżać sól i bronić cukru. W rolę sędzi wcielił się wychowawca klasy.
Przez następny tydzień połowa uczniów przygotowywała argumenty na korzyść soli i przeciw cukrowi, zaś druga połowa klasy myślała nad argumentami popierającymi cukier i przeciwko soli. Trzy uczennice postanowiły zilustrować swoje argumenty do naszej lekcji.

15.12.2020 odbył się „klasowy sąd nad solą i cukrem”. W trakcie „rozprawy sądowej” między uczniami rozgorzała zaciekła dyskusja na temat przedstawianych przez grupy argumentów. Uczniowie znaleźli bowiem różnorodne argumenty świadczące o negatywnym wpływie tych dwóch składników spożywczych na zdrowie, ale nie brakowało także obrońców i soli i cukru.
Argumenty oskarżycieli soli były między innymi takie:
– Nadmiar soli zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, które jest główną przyczyną udarów mózgu, a także jedną z głównych przyczyn zawałów i niewydolności serca
– Nadmiar soli przyczynia się do rozwoju osteoporozy, raka żołądka, chorób nerek, w tym m.in. kamicy nerkowej
– Dieta bogata w sól zaostrza przebieg takich chorób, jak np. cukrzyca czy astma.
– Dieta bogata w sól negatywnie wpływa na naszą percepcję, przyczyniając się do rozwoju demencji, inaczej zwanej otępieniem
– Nadmiar soli w diecie zaostrza przebieg choroby Alzheimera
Obrońcy soli zaś twierdzili, iż:
– Niewielka ilość soli (a ściślej zawartego w niej sodu) jest niezbędna dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.
– Sól wspaniale podkreśla smak i konserwuje potrawy
– Sól jest potrzebna dla zachowania równowagi elektrolitowej w organizmie,
– Sól jest składnikiem płynów komórkowych oraz tkankowych.
– Sól jest niezbędna dla odpowiedniej pracy układu mięśniowego i układu
nerwowego
– Sól wskazana jest dla osób cierpiących na niedociśnienie tętnicze
W drugiej połowie lekcji, uczniowie oskarżający cukier jako główne argumenty przeciwko jego nadmiarowi podali między innymi:
– Cukier jest źródłem dodatkowych kalorii w diecie, które powodują przyrost masy ciała, a ta w rezultacie daje nadwagę lub otyłość
– Nadmiar cukru przyczynia się do powstawania próchnicy zębów
– Zwiększone spożywanie cukru wpływa negatywnie na profil lipidowy, a to z kolei może przyczynić się do rozwoju chorób układu krwionośnego.
– Dieta bogata w cukier dodany, zwłaszcza pod postacią napojów słodzonych prowadzi do zaburzeń gospodarki lipidowej, otyłości, nadciśnienia o także zapoczątkowuje insulinooporność i stany zapalne. Wszystkie te odchylenia prowadzą do incydentów sercowo-naczyniowych we wczesnym okresie życia.
Z kolei obrońcy cukru przypomnieli wszystkim, iż:
-Wszystkie węglowodany z żywności, a zatem również cukier, są dla organizmu przede wszystkim źródłem energii, dostarczając 4 kcal w 1 gramie.
-Węglowodany są metabolizowane przez układ pokarmowy do glukozy (monocukru) i w tej postaci wykorzystywane przez komórki ciała.
– Cukier jest głównym źródłem energii dla naszego organizmu
– Po spożyciu cukier wchłaniany jest przez tkanki pod postacią glukozy. Następnie ulega on procesom utlenienia, które uwalniają energię.
– Cukier uczestniczy również w procesach utlenienia kwasów tłuszczowych
– Cukier poprawia nam sam gorzkich potraw
– Bez cukru nie byłoby wypieków
W trakcie „burzliwej” rozprawy sądowej wychowawca przypomniał uczniom iż tak naprawdę negatywne skutki używania i soli i cukru wynikają głównie z braku umiaru w ich stosowaniu. Na koniec sądu uczniowie zgodzili się z wychowawcą, że w sumie, ani sól ani cukier nie są niczemu winne. Wszystko jest dobre, lecz z umiarem. Cukier i sól w organizmie człowieka są potrzebne, mają określoną rolę w żywieniu człowieka, jednak ich nadmiar w codziennych posiłkach może być niekorzystny dla zdrowia. Wychowawca zachęcił również uczniów, aby jeśli nie ma przeciwskazań od lekarza, do słodzenia używać zamienników, np.: miodu czy słodzików, zaś zamiast soli stosować różne rodzaje ziół do doprawiania posiłków.

Wychowawca klasy 6B
Sylwia Skubisz

Kuratorium Oświaty w Lublinie