slide 1
Image Slide 1
... W naszej szkole
Image Slide 2
Zapraszamy na zajęcia taneczne
Image Slide 3
Koncerty orkiestry dętej
Image Slide 3
Koncert naszej orkiestry u Pana Prezydenta Andrzeja Dudy
Image Slide 3
Zajęcia Taekwondo
Kraków
Zawsze atrakcyjne wycieczki - Kraków
Image Slide 3
Kopalnia Soli "Wieliczka"
Muzeum W. Witosa
Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach
Image Slide 3
„Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska.“ Wincenty Witos
Image Slide 3
700 lat Motycza
Image Slide 3
Dążymy do celu
Image Slide 3
Spotkania z ciekawymi ludżmi - Piotr Kuśmierzak
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow

Uczniowie naszej szkoły przystąpili do Ogólnopolskiego konkursu przyrodniczego z elementami Astronomii i Kosmologii „Międzygwiezdny pył” edycja 2022/23. Uczniowie klasy VII: Emil Żuchnik i Paulina Prażewska oraz uczennica klasy VIII Maja Gałęzowska uczestniczyli w 3 etapach konkursu: 1 etap (szkolny), 2 etap (ogólnopolski), 3 etap (ogólnopolski-finał). Organizatorem konkursu był Zespół Szkół i Placówek nr 1 w Katowicach. Tematyka przewodnia w edycji 2022/2023: Układ Słoneczny.
W pierwszym etapie uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test wiedzy. Pytania dotyczyły zagadnień: -Promieniowania kosmicznego (powstanie, skład, oddziaływanie) -Pierwiastki i cząstki – wkład w budowę planet, gwiazd. -Rodzaje cząstek elementarnych. -Robotyczne misje w celu poznania planet (np. Mars i łaziki itp.). -Misje załogowe. -Sposoby badania Układu Słonecznego. -Charakterystyka Układu Słonecznego (grawitacja, skład planet, ogólna charakterystyka).
W drugim etapie uczniowie mogli przygotować doświadczenia, prezentacje, eksperymenty, film czy grę. Prace projektowe miały dotyczyć jednego z tematów: Planety i ich księżyce; Najnowsze odkrycia w Układzie Słonecznym; Sposoby detekcji promieniowania kosmicznego. Maja wykonała grę planszową Monopoly-Układ Słoneczny, zaś Emil i Paulina zrobili prezentacje w programie Power Point o Układzie Słonecznym i ciekawostek z nim związanych.
W trzecim etapie odbyły się rozmowy indywidualne z uczestnikami finału.
Rozmowa przebiegła w formie on-line, odbyła się na platformie zoom. Uczniowie prezentowali przygotowane prace projektowej. Uczestnicy przygotowali samodzielne wystąpienia przed komisją, po czym nastąpiła seria pytań i odpowiedzi do pracy ucznia. Na wynik końcowy składała się suma punktów otrzymanych od jury, we wszystkich etapach konkursu. Jesteśmy dumni z naszych uczniów, że udało im się dojść do 3 etapu, naprawdę niewiele brakowało im żeby stanąć na podium. Należy wspomnieć, iż oprócz wiedzy, którą pozyskali w temacie Astronomii i Kosmologii, zdobyli również cenne doświadczenie. Doświadczeniem tym, była rozmowa indywidualna z członkami komisji, wymagało to od nich dużej odwagi i śmiałości, z którą sobie bardzo dobrze poradzili. Gratulujemy!

koordynator konkursu Dagmara Martynowska

Kuratorium Oświaty w Lublinie