I pomyśl, jakie to dziwne,
że Bóg miał lata dziecinne,
matkę, osiołka, Betlejem…
Jan Twardowski
Kolędowanie to jedna z najstarszych tradycji świąt Bożego Narodzenia. Rozpoczynało się ono w dzień św. Szczepana, kiedy to po wsiach i miastach zaczynali krążyć kolędnicy, czyli grupy młodzieży poprzebieranej za różne postacie. Wchodząc do domu składali gospodarzom życzenia, a następnie odgrywali scenki odwołujące się do narodzenia Chrystusa. Kolędników wszędzie przyjmowano dobrze, wierząc, że przynoszą oni szczęście domownikom. Dla uczczenia tego zwyczaju 10 stycznia 2024 r. w naszej szkole po raz drugi odbył się Gminny Przegląd Zespołów Kolędniczych HERODY 2024 pod honorowym patronatem pana Wójta Mirosława Żydka.
Organizacji tego wydarzenia przyświecało nie tylko kultywowanie bożonarodzeniowej tradycji, ale także bardzo ważna okazja do „bycia razem”. Podkreślona została także wymiana doświadczeń oraz moc pozytywnych emocji, które towarzyszą zarówno tworzeniu, jak też występowaniu na scenie.
Każdy mały artysta, schodząc ze sceny, otrzymał upominek w postaci drewnianego anioła. Figurki zostały przepięknie ozdobione i zapakowane przez Seniorów z Dziennego Domu Pobytu w Maryninie. W ten sposób nasze wydarzenie nabrało wyjątkowego, międzypokoleniowego wymiaru.
Przegląd otworzyli gospodarze, uczniowie naszej szkoły, którzy pod kierunkiem p. Teresy Kasiety oraz Anny Bieleckiej przygotowali jasełka pod tytułem: Dzieci dla Jezusa.
Historię i radość Bożego Narodzenia można opowiadać nie tylko grą aktorską, ale również śpiewem. Ten właśnie sposób wybrali Mali Kolędnicy ze Szkoły Podstawowej w Stasinie. Najmłodszych uczestników przygotowała do występu pani Ewa Kliczka
Kolędnicy z Konopnicy przedstawią spektakl pod tytułem Hej kolęda, kolęda… w reżyserii pań Małgorzaty Cygan i Beaty Drzazgi. Urzekli zgromadzonych gości śpiewem i grą na instrumentach.
W drugiej części przeglądu wystąpił jako pierwszy zespół SZCZODRAKI z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radawczyku Drugim. Jasełka przygotowane zostały pod kierunkiem pana Adama Budzyńskiego, pani Agnieszki Łabędzkiej oraz pani Beaty Siedacz.
Klasa czwarta ze Szkoły Podstawowej w Zemborzycach Tereszyńskich zaprezentowała montaż słowno-muzyczny pod tytułem Jest taki dzień. Uczniów do występu przygotowały pani Aneta Putowska, pani Anna Piwowar i pani Emilia Węcławska-Baum.
Zespół koła teatralnego ze Szkoły Podstawowej w Radawcu Dużym przedstawił zgromadzonym spektakl Blask nad Judeą. Nad całością przygotowań czuwały: pani Agnieszka Łabędzka, pani Renata Jarska oraz pani Anna Plewik.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Gościom, którzy zaszczycili naszą szkolę w tym dniu swoją obecnością. W szczególności dziękujemy: panu Wójtowi Mirosławowi Żydkowi za ufundowanie statuetek dla szkół, drogim Seniorom z Dziennego Domu Pobytu Osób Starszych i Niepełnosprawnych w Maryninie za przygotowanie jedynych w swoim rodzaju upominków dla dzieci oraz Nauczycielom, którzy z wielką pasją przygotowali grupy kolędnicze do występu. Małym artystom serdecznie gratulujemy wielu talentów, które zostały zaprezentowane w czasie przeglądu i życzymy dalszych sukcesów na scenie!
Izabela Misztal, Agnieszka Walczak, Aleksandra Choroszewska