Witamy
... W naszej szkole
Saint Nazaire
Koncerty orkiestry dętej - Saint Nazaire - Francja
Prezydent
Koncert naszej orkiestry u Pana Prezydenta Andrzeja Dudy
Taekwondo
Zajęcia Taekwondo
Kraków
Zawsze atrakcyjne wycieczki - Kraków
Muzeum W. Witosa cytat
„Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska.“
Wincenty Witos
Muzeum W. Witosa
Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach
Dążymy do celu
Dążymy do celu
Finaliści i laureaci
Laureaci konkursu Pstryk
Laureaci - (I miejsce) Regionalnego Konkursu Elektrycznego " Pstryk i działa" pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty
i Prezydenta Miasta Lublin - dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow

Dzień Ziemi stał się naprawdę globalny w 1990 roku, mobilizując 200 milionów ludzi w 141 państwach i otwierając drogę do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro.Święto ustanowiono dla zwrócenia uwagi na problemy związane ze środowiskiem i ekologią. W tym roku tematem przewodnim Dnia Ziemi jest jeden z najpoważniejszych problemów naszej planety, który prowadzi do katastrofy ekologicznej – zanieczyszczenia spowodowane plastikiem. Wbrew pozorom, dotyczy to człowieka bardziej, niż nam się wydaje. Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia. Każdego roku w obchody Dnia Ziemi angażuje się wiele organizacji i stowarzyszeń ekologicznych, oraz placówek oświatowych. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. Z powodu pandemii, wiele konferencji i towarzyszących Dniu Ziemi akcji odbywa się w świecie wirtualnym. Podobnie jest w naszej szkole. Uczniowie przygotowali plakaty, prezentacje ,wiersze, które przedstawiamy. Choć w tak symboliczny sposób włączamy się do globalnego świętowania. Ważne jest jednak, abyśmy o naszej “Błękitnej Planecie” pamiętali nie tylko od święta.
Coraz popularniejsza staje się idea Zero Waste, co dokładnie znaczy “zero odpadów”, „zero marnowania” .Jest to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. To cel etyczny, ekonomiczny i wizjonerski, który pomaga ludziom naśladować zrównoważone naturalne cykle, w których wszystkie odrzucane materiały mają stać się zasobami.


Życie wedle idei Zero Waste sprowadza się do stosowania określonych zasad tzw. 5R:
· odmawiaj (refuse),
· ograniczaj (reduce),
· wykorzystaj ponownie (reuse),
· recyklinguj (recycle),
· kompostuj (rot).
PAMIĘTAJMY O TYM!!!
Przykłady alternatywnych rozwiązań
Zero waste w kuchni
W polskich kuchniach powstaje rocznie około 54 kg odpadów pochodzenia organicznego[3] na głowę. Obok obierek po owocach i warzywach, fusach po kawie czy herbacie, zużytych kwiatów ciętych, dochodzi jeszcze żywność, która zepsuła się wskutek złych kalkulacji lub niewłaściwego przechowywania. Planując dobrze posiłki i przechowując produkty spożywcze w prawidłowy sposób, możemy znacząco zmniejszyć ilość organicznych śmieci.
Do przechowywania suchych produktów spożywczych znakomicie nadawać się będą słoiki do weków. Można także użyć w tym celu słoików po ogórkach konserwowych lub majonezie, po ich gruntownym umyciu i wysuszeniu. Ich największą zaletą jest to, że nie przepuszczają one powietrza, można je wielokrotnie użyć i mogą nam posłużyć całe lata (o ile się nie potłuką).

Także pijąc kawę i herbatę możemy postarać się by produkować mniej śmieci. Nie używajmy ekspresów kapsułkowych. Kapsułki po jednym użyciu lądują od razu w koszu – zwyczajne kawiarki stawiane na gazie lub maszyny robiące espresso są znacznie bardziej przyjazną środowisku opcją. Gdy kupujemy herbatę, wybierajmy tę pakowaną luzem, a nie w torebeczkach. Za pomocą zaparzaczy wielokrotnego użytku możemy cieszyć się smakiem pysznej herbaty bez zbędnych fusów.

Rurki do picia, folia spożywcza, serwetki i inne produkty jednorazowego użytku to artykuły, dla których bardzo łatwo znaleźć alternatywy. Rurki plastikowe można zastąpić szklanymi lub metalowymi, zamiast folii używać woskowijek, a papierowe serwetki zastąpić tymi materiałowymi. Na pewno przyjdzie ci do głowy jeszcze kilka pomysłów, by pozbyć się niepotrzebnych opakowań plastikowych z twojej kuchni albo jak zmienić je na bardziej przyjazne środowisku alternatywy.  

https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/zero-waste-na-co-dzien.

Podejmij wyzwanie!

Maja Gałęzowska – wiersz „Przywróć naszą Ziemię”

Amelia Wójcik – Prezentacja Dzień Ziemi

Pola Grądziel – Prezentacja -Przywróć naszą Ziemię

Zuzanna Wrótniak – Prezentacja bez nazwy

Kuratorium Oświaty w Lublinie