slide 1
Image Slide 1
... W naszej szkole
Image Slide 2
Zapraszamy na zajęcia taneczne
Image Slide 3
Koncerty orkiestry dętej
Image Slide 3
Koncert naszej orkiestry u Pana Prezydenta Andrzeja Dudy
Image Slide 3
Zajęcia Taekwondo
Kraków
Zawsze atrakcyjne wycieczki - Kraków
Image Slide 3
Kopalnia Soli "Wieliczka"
Muzeum W. Witosa
Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach
Image Slide 3
„Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska.“ Wincenty Witos
Image Slide 3
700 lat Motycza
Image Slide 3
Dążymy do celu
Image Slide 3
Spotkania z ciekawymi ludżmi - Piotr Kuśmierzak
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow

Eksperymenty dla dzieci to świetna zabawa i okazja do poznawania świata. 

Dzieci uwielbiają odkrywać – w ten sposób poznają otaczający je świat. Poprzez nowe doświadczenia nie tylko wzbogacają swoją wiedzę, ale i doskonale się bawią.

Słowo „eksperyment” z łaciny tłumaczy się jako badania i doświadczanie. Eksperyment to zatem działanie, którego celem jest wzbudzenie różnych reakcji oraz spowodowanie pewnych zjawisk. W nauce np. eksperymenty wykorzystuje się w celu potwierdzania lub negowania hipotez. Dobry eksperyment dla dziecka powinien być prosty i dawać bezsprzeczne wyniki.

W klasach drugich wykonywaliśmy wiele ciekawych i ,,kolorowych” eksperymentów. Wyciągaliśmy wnioski po ich przeprowadzeniu. Uczniom podobała się lampa – lawa, wulkan, ciecz nienewtonowska, samopompujące się balony, doświadczenie z drożdżami, kolorowe warstwy w szklance i uciekający pieprz.

Dlaczego warto wykonywać z dziećmi eksperymenty? Współcześnie podkreśla się, jak ogromna jest rola informacji w rozwoju człowieka i ważne jest nie tylko samo pozyskanie wiedzy, ale także sposób jej otrzymania, przy czym wskazuje się, jak istotne jest pozyskanie wiedzy w następstwie procesów badawczych. Dziecku nie powinno się zatem podawać odpowiedzi na tacy, ale postawić problem, wskazać narzędzia i pomóc w rozwiązaniu dylematu. Dzięki temu dziecko pobudza swoją kreatywność i ciekawość, co istotnie wpływa na jego rozwój. Eksperymenty ponadto zwracają uwagę dziecka na wiele różnych zjawisk i szczegółów, które w innych sytuacjach nie zostałyby dostrzeżone przez młodego człowieka. Ponadto pozwalają na postawienie wielu pytań, badanie właściwości przedmiotów i specyfiki zjawisk. Bez wątpienia eksperymenty są rozwijające.

Kuratorium Oświaty w Lublinie