slide 1
Image Slide 1
... W naszej szkole
Image Slide 2
Zapraszamy na zajęcia taneczne
Image Slide 3
Koncerty orkiestry dętej
Image Slide 3
Koncert naszej orkiestry u Pana Prezydenta Andrzeja Dudy
Image Slide 3
Zajęcia Taekwondo
Kraków
Zawsze atrakcyjne wycieczki - Kraków
Image Slide 3
Kopalnia Soli "Wieliczka"
Muzeum W. Witosa
Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach
Image Slide 3
„Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska.“ Wincenty Witos
Image Slide 3
700 lat Motycza
Image Slide 3
Dążymy do celu
Image Slide 3
Spotkania z ciekawymi ludżmi - Piotr Kuśmierzak
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow

Dzisiejszy dzień ma również polski akcent, ponieważ przypada w dzień urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, której odkrycia zmieniły oblicze nie tylko chemii, ale też fizyki medycznej. Dziś uczniowie klasy 8a, 8b oraz 7a zaprosili swoich młodszych kolegów z klasy 4a, 5a i 6a na pokazowe lekcje dotyczące fizyki medycznej. Uczniowie prezentowali zagadnienia związane z dzisiejszym świętem w postaci prezentacji, filmów, plakatów i scenek. Przedstawiony rozstał życiorys Marii Skłodowskiej-Curie. Uczniowie prezentowali modele pierwiastków promieniotwórczych Radu i Polonu-odkryte przez Skłodowską-Curie i jej męża Piotra. Można było również obejrzeć scenkę z wręczania nagrody Nobla dla Marii Skłodowskiej-Curie oraz pogratulować osobiście Marii jej osiągnięć.
Czym jest fizyka medyczna? 


Z medycyną kojarzymy zazwyczaj biologię albo chemię. Okazuje się jednak, że współcześnie również fizyka ma swój wkład w tę dziedzinę nauki. Święto powstało 7 listopada 2013 roku z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji Fizyki Medycznej.
Fizyka medyczna to dziedzina nauki, która wykorzystuje zasady i techniki fizyki w praktyce lekarskiej i badaniach naukowych. Największe zastosowanie ma w diagnostyce, profilaktyce i rehabilitacji. To właśnie dzięki fizyce możliwa jest radioterapia pacjentów onkologicznych. Również dzięki osiągnięciom fizyki możliwe jest obrazowanie medyczne: rezonans, USG, EKG, EEG.

Dagmara Martynowska

 

Kuratorium Oświaty w Lublinie