slide 1
Witamy
... W naszej szkole
Zajęcia taneczne
Zapraszamy na zajęcia taneczne
Saint Nazaire
Koncerty orkiestry dętej - Saint Nazaire - Francja
Prezydent
Koncert naszej orkiestry u Pana Prezydenta Andrzeja Dudy
Taekwondo
Zajęcia Taekwondo
Kraków
Zawsze atrakcyjne wycieczki - Kraków
Wieliczka
Kopalnia Soli "Wieliczka"
Muzeum W. Witosa cytat
„Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska.“
Wincenty Witos
Muzeum W. Witosa
Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach
700 lat Motycza
700 lat Motycza
Spotkania z ciekawymi ludźmi
Spotkania z ciekawymi ludżmi - Piotr Kuśmierzak
Dążymy do celu
Dążymy do celu
Finaliści i laureaci
Laureaci konkursu Pstryk
Laureaci - (I miejsce) Regionalnego Konkursu Elektrycznego " Pstryk i działa" pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty
i Prezydenta Miasta Lublin - dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow

           Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Mały Motycz” swój początek datuje na rok szkolny 2015 / 2016. Wówczas to z inicjatywy Pani Dyrektor Marty Och uczniom szkoły zaproponowany zostaje udział w zajęciach  tanecznych , realizowanych w ramach działalności Zespołu Pieśni i Tańca. Początkowo, z pewnym dystansem zajęcia zaczynają się cieszyć coraz większym zainteresowaniem, w których udział bierze blisko trzydziestu uczniów klas 1 – 3. Miłą niespodzianką, dużym zaskoczeniem i jeszcze większym wyzwaniem okazuje się zaproszenie, do aktywnego udziału w wpisanym na stałe wydarzeniu, to jest Dniu Seniora, organizowanym na przełomie semestrów. Był to tym samym pierwszy koncert Dziecięcego Zespołu, który potwierdził umiejętności dzieci, ich zapał oraz gotowość rodziców do współpracy z zespołem, dając możliwość aktywnego uczestniczenia w życiu artystycznym zespołu. Koncert pozwolił na prezentację dorobku, który w krótkim czasie, przy wielkim wysiłku dzieci, rodziców i prowadzących udało się przygotować.

           Kolejne miesiące pracy, to zmagania z kolejnymi elementami repertuaru: powstają choreografie tańców z regionu lubelskiego, powstaje choreografia: tańce i zabawy „śląskie”. Opracowana zostaje choreografia krakowiaka. Dzieci zaczynają poznawać podstawowe zagadnienia związane z poszczególnymi regionami Polski, obrzędami i strojem.  Koniec roku szkolnego owocuje koncertem z okazji „Dni Motycza”, podczas których jednoznacznie większość dzieci deklaruje chęć pozostania członkiem „Zespołu Pieśni i Tańca”

 

           W latach szkolnych 2016 – 2018, zespół pracuje nad kolejnymi elementami repertuaru. Powstaje suita tańców „kaszubskich”, tańce i zabawy rzeszowskie, polonez. Dzieci, podczas prób – zajęć zespołu rozpoczynają ćwiczenia wokalne – zaczynamy śpiewać, co przy stanie posiadania 45 minut dla próby staje się wielkim wyzwaniem.

Czerwiec 2017 roku to udział w X Przeglądzie dziecięcych zespołów tańca ludowego we Włodawie, gdzie Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „gr średnia” otrzymuje wyróżnienie.

Dla wielu to wielka chwila wzruszeń i radości.

 

           W roku szkolnym 2018/ 2019 w zajęciach realizowanych w ramach zespołu uczestniczy blisko 70 dzieci w trzech grupach. Rok 2019 to pierwszy wyjazd na warsztaty, podczas których dzieci poznają techniki taneczne i wokalne. To przede wszystkim przygoda, która na stałe została w pamięci dzieci. Rok szkolny 2018 / 2019, to kolejne choreografie dla każdej z grup. Grupa najstarsza zaczyna przygodę z tańcami góralskimi , to jest tańcami z regionu „Beskidu Śląskiego”. Rok szkolny 2018 / 2019 to przede wszystkim pierwszy, autonomiczny, trwający blisko 60 minut koncert dzieci, na który specjalnie zagospodarowane – pożyczone stroje z poszczególnych regionów, właściwych dla realizowanych zagadnień tanecznych. To koncert, w którym zaprezentowały się wszystkie dzieci i cały taneczny oraz wokalny repertuar zespołu.

 

           Rok szkolny 2019 / 2020 to potwierdzenie dużego zainteresowania rodziców życiem zespołu, czego wynikiem jest udział blisko 90 dzieci w zajęciach zespołu. To plany kolejnych wyjazdów, koncertów i warsztatów. To przede wszystkim wielkie wyzwanie koniecznego zakupu strójów ….. 

 

           W dniach 18 i 19 stycznia 2019 roku, w miejscowości Józefów nad Wisłą, nasza mała taneczna perełka, „Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego Mały Motycz” wziął udział w „Zimowych warsztatach tańca ludowego”. Warsztaty zostały zorganizowane wspólnym wysiłkiem czterech dziecięcych zespołów tańca ludowego. Przede wszystkim dzięki uprzejmości Gminnego Centrum Kultury w Józefowie nad Wisłą, Zespołu Szkół w Józefowie nad Wisłą oraz pracowników i instruktorów Lubelskiego Centrum Inicjatyw Tanecznych.

 

           Dla wielu była to pierwsza tego typu przygoda. Dla wielu, wyprawa bliska tej, która wspólnie śledziliśmy, bliska „Narodowej wyprawy na K2”. Dla blisko stu tancerzy z grup dziecięcych i młodzieżowych wyprawa po śpiew, radość i wspólną zabawę.

Uczestnicy warsztatów ze śpiworami i plecakami pełnymi nadziei na wielką przygodę ruszyli w pierwszy, tegoroczny wojaż artystyczny.

 

            Zespoły: Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego „Kamioneczka”, Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego „Mały Józefów”, Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Zezulanie” oraz nasi tancerze z Dziecięcego Zespół Tańca Ludowego „Mały Motycz”, przez dwa dni zmagały się z tańcem i śpiewem. W programie nie zabrakło zabaw podlaskich oraz tych z odległej części Polski, zabaw i tańców z Beskidu Śląskiego. Uczestnicy pracowali również nad techniką taneczną i wokalną.

            Nie zabrakło dyskoteki, wspólnych zdjęć i pysznych posiłków.

            K2 w Józefowie nad Wisłą zdobyte. Przed nami Everest – kolejne przygody i wyjazdy.

Wielkie podziękowanie kierujemy do Rodziców, którzy na co dzień wspierają zespół i wierzą, że ta mała perełka naszej gminy będzie ich chlubą i dumą na wiele lat.

Dziękujemy również dobrym duszkom zespołu: Pani Monice, Iwonie oraz Pani Emilii.

Kuratorium Oświaty w Lublinie