slide 1
Image Slide 1
... W naszej szkole
Image Slide 2
Zapraszamy na zajęcia taneczne
Image Slide 3
Koncerty orkiestry dętej - Saint Nazaire - Francja
Image Slide 3
Koncert naszej orkiestry u Pana Prezydenta Andrzeja Dudy
Image Slide 3
Zajęcia Taekwondo
Kraków
Zawsze atrakcyjne wycieczki - Kraków
Image Slide 3
Kopalnia Soli "Wieliczka"
Muzeum W. Witosa
Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach
Image Slide 3
„Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska.“ Wincenty Witos
Image Slide 3
700 lat Motycza
Image Slide 3
Dążymy do celu
Image Slide 3
Spotkania z ciekawymi ludżmi - Piotr Kuśmierzak
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow

„Życie wydaje się toczyć bez wysiłku, kiedy wypełnia je muzyka–  George Eliot

 

Odnosząc się do powyższego cytatu można stwierdzić, że  jego przesłanie  funkcjonuje  w Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Motyczu, w której codzienne zmagania  uczniów i nauczycieli umilają dźwięki muzyki wydobywające się z sali muzycznej. Kto tam tak gra? Tak! To uczniowie Dziecięco –Młodzieżowej Orkiestry Dętej  przygotowujący się do jednego z wielu koncertów związanych z różnymi uroczystościami i wydarzeniami na terenie gminy, województwa i innych regionów naszego kraju.

     

A jakie były początki? Skąd wziął się pomysł na jej utworzenie?

Źródeł należy poszukiwać w końcówce lat 90-tych ubiegłego wieku. Do naszej szkoły uczęszczali uczniowie uzdolnieni  muzycznie i tanecznie, którzy swe pasje  rozwijali  uczestnicząc na zajęcia  kół zainteresowań. Wielką miłośniczką i inicjatorką tego rodzaju działalności artystycznej była p. Jadwiga Młynarska, dyrektor szkoły oraz nauczyciele, którzy prowadzili  zajęcia pozalekcyjne  dla zdolnych i chętnych uczniów. Uczniowie swe talenty prezentowali na  uroczystościach szkolnych oraz gminnych.   

     Dyrekcja szkoły wraz z ówczesnym wójtem Hieronimem Gołofitem rozwinęli pomysł założenia  orkiestry dętej złożonej z uczniów naszej szkoły. Młodzi  muzycy swą przygodę z orkiestrą zaczynali w pomieszczeniach obecnego Domu Kultury w Motyczu. Grali swoje partie  na starych, zdezelowanych instrumentach, pod batutą zmieniających się dyrygentów. Chęci były ogromne, a efekty bardzo różne. 

     I oto w progi  naszej szkoły (2000r.) zawitał muzyk Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej – Anton  Szaszkow. Dyrygent z pasją  i zaangażowaniem. Swoim zamiłowaniem do muzyki, cierpliwością i poczuciem humoru wyzwalał w uczniach pracowitość, samodyscyplinę oraz potrzebę osiągania coraz lepszych rezultatów swojej pracy.

Rozwojowi orkiestry towarzyszyły trudności  w postaci zapotrzebowania na profesjonalne instrumenty dęte.  Potrzeby te wkrótce rozwiązała realizacja projektu edukacyjnego „Szkoła dla Ciebie”( 2007 r.)  Projekt ten  pozwolił  na zakup m.in. nowych instrumentów dla orkiestry.  Za otrzymaną dotację jesteśmy wdzięczni p. wójtowi M. Żydkowi, który poparł nasz wniosek w Powiecie Lubelskim i od początku wspierał działalność młodych muzyków.  

   Podczas wielu lat działalności orkiestrę tworzyli i nadal tworzą wyjątkowi, młodzi ludzie , którzy amatorski zespół wznieśli na wyżyny profesjonalizmu. Zespół liczy  ok. 30 członków, którymi są uczniowie naszej szkoły, ale również gimnazjaliści i licealiści, którzy dawno już opuścili  nasze szkolne mury. 

  ,,Swoją przygodę z orkiestrą rozpoczęłam, gdy miałam prawie 7 lat. Pierwszym instrumentem, na którym grałam był werbel. Obecnie gram na trąbce. W pamięci utkwił mi koncert W Bychawie w 2019 roku podczas którego otrzymałam statuetkę dla najmłodszego uczestnika orkiestry. Myślę, że moja przygoda z orkiestrą prędko się nie skończy”.             Nikola Nakonieczna  klasa 7.

 Wśród wspaniałych członków orkiestry wyróżnili się : Basak Arkadiusz, Basak Bartłomiej, Bednarczyk Mariusz, Dziurda Beata, Madej Damian,  Nakonieczna Sylwia, Niescioruk Patryk, Piekutowska Olga, Sito Ewelina, Szymański Łukasz, Wachowski Bartłomiej, Wachowski Patryk. Wielu z nich idzie w świat muzyki nagrywając płyty. 

    Orkiestra corocznie daje kilkadziesiąt koncertów, podczas których prezentuje niezwykle bogaty i atrakcyjny repertuar. Dzięki ciekawym i nowatorskim opracowaniom utworów łamie stereotypy orkiestry dętej grającej tylko muzykę marszową. Prezentowane są również standardy muzyki rozrywkowej oraz utwory ludowe i patriotyczne.

    Kunszt artystyczny orkiestry dętej oraz bardzo owocną pracę naszego kapelmistrza  podziwiano na  licznych uroczystościach gminnych, wojewódzkich i akcjach charytatywnych: Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę,  Dzieci-Dzieciom. Jednym z większych wydarzeń w życiu tego zespołu był udział w Koncercie Ogród Talentów w Bychawie, występ na Międzynarodowych Targach Poznańskich oraz Koncert Przyjaźni w Łucku na Ukrainie.  

 

Orkiestra ściśle współpracuje z Filharmonią im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. 

   Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy Szkole Podstawowej w Motyczu zyskała uznanie i popularność w całym regionie.  W 2020 roku orkiestra przeżywała Jubileusz 20’lecia swojego istnienia. Za swój dorobek artystyczny otrzymała wiele nagród, wyróżnień i podziękowań. Jej koncerty odbywają w miejscach znanych z pierwszych stron gazet.

    W obecnych czasach, aby orkiestra mogła należycie funkcjonować, rozwijać się i podnosić swoje umiejętności, to nie wystarczy tylko zaangażowanie muzyków i kapelmistrza. Potrzebna jest pomoc, za którą serdecznie  dziękujemy Radzie Gminy Konopnica, Dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Motyczu oraz Szanownym Rodzicom młodych muzyków za ich wsparcie i motywację do codziennych ćwiczeń. 

Życzymy dalszych sukcesów artystycznych i satysfakcji płynącej z muzykowania !

Irena Śliwińska

Zdjęcia pochodzą z oficjalnego profilu FB Orkiestry – zapraszamy do jego odwiedzenia.

Kuratorium Oświaty w Lublinie